Dan planeta Zemlje na odsjeku za geografiju
Odsjek za Geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Tuzli i ove je godine obilježio Dan planete Zemlje. Gosti današnje manifestacije bili su učenici i profesori Gimnazije “Meša Selimović”, Katoličkog školskog centra “Sv. Franjo”, Turističko-ugostiteljske škole, te CISP Tuzla (The International Committee for the Development of Peoples) kojima se ovom prilikom od srca zahvaljujemo. Na manifestaciji su govorili dekan dr.sc. Isat Skenderović, redovni professor, voditelj odsjeka za Geografiju dr.sc. Dževad Mešanović, vanredni professor, dr.sc. Semir Ahmetbegović, vanredni professor, dr.sc. Alen Lepirica, vanredni profesor, dr.sc. Edin Hadžimustafić, vanredni profesor te student I godine studija Aldin Smajlović.
Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje obilježava se 22. aprila u više od 150 zemalja širom svijeta. Namjera je da se ljude širom svijeta podsjeti:
- U kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive,
- Da se ukaže na probleme ekosistema,
- na zagađenje naseljenih mjesta i
- kako poboljšati kvalitet životne sredine.
Dan planete Zemlje 2025. stavlja fokus na obnovljive izvore energije kao ključno rješenje za borbu protiv klimatskih promjena, smanjenje zagađenja i unapređenje javnog zdravlja.
Glavni moto Dana planete Zemlje 2025 glasi: NAŠA ENERGIJA, NAŠA PLANETA.
Earthday.org kroz primjere iz cijelog svijeta – od Kenije, preko Urugvaja, do Kine i SAD – ističe da je prelazak na čistu energiju ne samo moguć, već i neophodan. Sunce, vjetar, voda, geotermalna energija i otpad su svuda dostupni. Zemlje poput Islanda, Norveške, Brazila i Švedske danas dobijaju većinu svoje električne energije iz obnovljivih izvora i da to pokazuje da je tranzicija moguća. Zelena energija dovodi do boljeg zdravlja stanovništva. Smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte suzbija zdravstvene rizike od posljedica klimatskih promjena, poput toplotnih talasa, poplava i širenja zaraznih bolesti. Manje zagađenje vazduha znači i manje slučajeva respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, uključujući astmu i moždane udare kao i poboljšanje mentalnog zdravlja. Osim ekoloških, korištenje obnovljivih izvora ima i brojne ekonomske koristi.
Očekuje se da će do 2030. godine, zahvaljujući razvoju obnovljivih tehnologija, biti otvoreno 14 miliona novih radnih mesta. Kao i do sada, u središtu ove inicijative nalazi se snaga građana, koji svojim izborima, glasom i aktivizmom mogu uticati na politiku, ekonomiju i same zajednice. Pozivaju se svi, od država preko globalne industrije i lokalnih preduzeća, sindikata, škola, civilnog društva, porodica i pojedinaca da se uključe u zajedničku borbu za zdraviju, pravedniju i održivu budućnost.
Predavanje prof. Lepirice o prirodnim ljepotama Bosne i Hercegovine je upotpunilo današnju manifestaciju, a predavanje o značaju GIS-a u geografiji, obnovljivim izvorima energije i bespilotnim letjelicama od strane prof. Edina Hadžimustafića je doprinijelo boljem upoznavanju položaja geografije kao nauke danas.
Zahvaljujemo se našim gostima i medijima RTVTK I RTV7, koji su medijski propratili ovaj događaj.